موسسه رسانه‌های تصویری

رسانه در مشت VOD

رسانه در مشت VOD
۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۲:۴۷

با گسترش فعالیت VOD ها و سایت های اشتراک ویدئو در ایران،VOD ها در حال سهم خواهی از فضای رسانه اند و دیگر باید آنها را جزئی از سبد سرگرمی خانواده ها دانست.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ سال ها پیش تلویزیون مجموعه ای به  نام «آنچه  شما خواسته‌اید» پخش می‌کرد. این برنامه مجموعه ای از ویدئوهای جالب با موضوعات  متفاوت بود که بر اساس علاقه مندی بینندگان تلویزیون جمع آوری و تولید می‌شد. ایده ویدئوهای درخواستی چند سال بعد با فراگیر شدن اینترنت و امکان دانلود ویدئو از طریق شبکه جهانی، به ایجاد سایت‌های VOD منجر شد.

VOD مخفف Video On Demand است که به فارسی همان ویدئوی درخواستی می شود. عملکرد VOD ها  تشابه زیادی به آن برنامه دوست داشتنی «آنچه شما خواسته اید» دارد با این تفاوت که آنچه مخاطب به دنبال آن است در یک فضای تعاملی با اختیارات بسیار بالا در دسترس قرار گرفته است. به همین دلیل VOD ها یکی از محبوب ترین سایت‌های اینترنتی به شمار می‌روند. سایت‌هایی که چند سالی است با توسعه زیرساخت های اینترنت در ایران و  بالارفتن سرعت دسترسی به اینترنت، جای خود را در میان سایت های محبوب ایرانی نیز باز کرده اند.

بازار رو به گسترش VODهای ایرانی باعث شده رقابت تنگاتنگی برای جذب مخاطب بیشتر در میان این سامانه‌های ویدئو درخواستی رخ دهد که مزایا و معایبی دارد. از طریق VOD کاربران امکان آن را می‌یابند تا فیلم‌های سینمایی، مجموعه‌های تلویزیونی، مستندها و… را تماشا کنند. ایده کم نشدن حجم مصرفی اینترنت برای مشترکان برخی از سایت های ویدئو درخواستی باعث شده تا مبارزه با قاچاق فیلم و سریال و جلوگیری از دانلود و تکثیر غیر قانونی راحت تر شود و مشترکان ترجیح دهند به جای دانلود یک فیلم آن را بدون  کاسته شدن از حجم اینترنت تماشا کنند.

اما تخلف هایی نیز در این بین  انجام می شود مانند قرار گرفتن فیلم‌های قاچاق و غیرقانونی در خروجی VODها، در این میان سایت های اینترنتی بودند که خدمات واقعی و بهره وری امن و سالم را ارائه می دهند هم وجود دارد که از جمله آنها می توان به سایت اینترنتی «تماشا» اشاره کرد.

تماشا با اشتراک گذاری ویدیو، ایجاد هویت مجازی محرز شده، در اختیار قراردادن کانال های رسمی به همراه مکانیزم احراز هویت اشخاص، مجموعه ها، نهادها درگاه ارایه خدمات وب سرویس به دیگر وبسایت‌ها و سامانه‌ها، امکان پخش ویدیو به صورت تطبیقی برمبنای کیفیت ارتباط اینترنت کاربرامکان اختصاص کانالهای ویژه به اشخاص، امکان ایجاد پروفایل کاربری و تهیه لیست از ویدیوهای موردعلاقه امکان ویرایش و نظارت کاربردی بر محتوای عرضه شده بر روی سامانه، سازمانها و مراجع…ارائه اپلیکیشن کاربردی تلفن،خدمات جامعی را به مخاطب خود ارائه می دهد، مواردی که یک سایت اینترنتی را به رسانه ایی تعاملی تبدیل می کند و کاربر به واقع می تواند در حاشیه امن ایجاد شده از تماشای آثار دلخواه، لذت ببرد و نگران میانبرهای  غیرقانونی نباشد

البته اگر فاکتور تولید و برنامه سازی نیز به سایت های اینترنتی به عنوان رکنی ثابت اضافه شود، غنی سازی فرآیند vod مطلوب تر می شود. موردی که “تماشا” با تولید برنامه “پدر و مادر خوبی باشیم” در راستای تحقق آن گام برداشته و به نظر می رسد این برنامه که شامل اپیزودهای مختلف با محوریت کودکان است مخاطبان را جذب کرده است.

ویژگی های مذکور، هر کدام به نوبه خود مهم و تاثیرگذارند اما مجموع این موارد است که رسانه ای آنلاین و قابل اعتماد را می سازد تا مخاطبان بی دغدغه از تکنولوژی روز لذت ببرند و از طرفی فیلم و سریال های سرزمینمان به عنوان کالای فرهگنی بدون محدودیت های اکران های جهانی و تحریم ها و البته صرف هزینه های زیاد به دنیا صادر شود و این مهم گرچه با حمایت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شده، اما باید با نظارت هر چه دقیق تر در ارائه خدمات سایت های اینترنتی ادامه یابد تا شاهد تحولی عظیم، امن، کم هزینه و پرسود در رسیدن آثار سینمایی و تلویزیون به دست مخاطب نه تنها در ایران بلکه در جهان باشیم.

https://rasaneha.alirezasedghi.com/?p=178

یادداشت

تبلور هویت فرهنگی در صیانت از آثار هنری

تبلور هویت فرهنگی در صیانت از آثار هنری

لازمه صیانت از آثار فرهنگی-هنری و جلوگیری از سوءاستفاده و تخریب آن‌ها، توجه به ماهیت و تاثیر این آثار بر ...

» مشاهده یادداشت

لزوم اقدام قانونی در مقابله با سارقان آثار هنری

لزوم اقدام قانونی در مقابله با سارقان آثار هنری

صیانت از آثار فرهنگی و هنری در طول سالیان اخیر بیش از آن که جنبه عملی به خود بگیرد، در ...

» مشاهده یادداشت

۱۰ خبر اول

از تغییرات در برگزاری یک رویداد سینمایی تا برنامه‌های یک مدیر

از تغییرات در برگزاری یک رویداد سینمایی تا برنامه‌های یک مدیر

مهدی یزدانی در خصوص جشنواره یاس گفت: «نظارت و سیاست‌گذاری با سازمان سینمایی و برگزاری و اجرایِ «جشنواره یاس» بر ...

» مشاهده خبر

دیدار مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیرانِ موسسات و شرکت‌های VOD

دیدار مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیرانِ موسسات و شرکت‌های VOD

مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیران موسسات و شرکت‌های VOD امروز (سوم آبان‌ماه) در موسسه ...

» مشاهده خبر

جزییات اکران فیلم خارجی در ایران/ باید حق پخش آثار خریده شود

جزییات اکران فیلم خارجی در ایران/ باید حق پخش آثار خریده شود

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری آخرین جزییات از اجرای طرح اکران آثار خارجی در سینماهای ایران را که فعلا در ...

» مشاهده خبر

کسب‌ و کارهای مجازی، در انتظار پشتیبانی قانونی

کسب‌ و کارهای مجازی، در انتظار پشتیبانی قانونی

اشتغال در فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و دیجیتال، یکی از امیدهای دولتمردان برای خروج از بحران بیکاری است که ...

» مشاهده خبر