موسسه رسانه‌های تصویری

OTT چیست؟

OTT چیست؟
۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۵:۰۰

OTT کوتاه شده ی واژه ی “بیش از حد” یا “Over the top” است، این واژه برای توصیف عمل رساندن فیلم یا تلویزیون از طریق اینترنت بدون درخواست اشتراک در یکی از سیستم های خدماتی تلویزیون ماهواره ای یا تلویزیون سنتی مانند کامکست یا تایم وارنر کیبل (Comcast or Time Warner Cable) استفاده میشود.

آه، پس این باید برای ارائه دهندگان تلویزیون سنتی بد باشد.

نه لازما برای آنکه برنامه های و سیستم های خدماتی OTT از طریق اینترنت به مصرف کننده میرسند، پس مصرف کنندگان به اینترنت نیازمندند که معمولا از ارائه کنندگان تلویزیون می خرند. نتیجه ی احتمالی آن این است: پخش کنندگان سنتی نقش مهمی در رشد OTT ایفا خواهند کرد برای آنکه آنها در زمینه های که شبکه های تلویزیون تجربه ندارند، تخصص دارند که شامل فروش، بازاریابی و مدریت مشتری میشود.

“یکی از دلایلی که OTT  سریعتر پرورش نیافت به خاطر صاحبان محتوا بود، آنها توانستند که سختی ها و مشکلات که در فن آوریشان با آن روبرو شدند را به راحتی حل کنند (مشکل رساندن محتوا از طریق وب)، اما آنان دی ان ای نداشتند تا مستقیم به مصرف کننده بفروشند،” سایمون جونز معاون بازاریابی کانویوا (Conviva)، که سک شرکت ویدیو آنالیز است این را گفت.

پس این همه سر و صدا برای چیست؟

خوب هنوز برای ارائه کنندگان تلویزیون نگه داشتن مدل کنونی، که اساساس آن بر فروختن گروه های کانال تلویزیونی به مشتریان است حتی اگر آنها بعضی یا بیشتر این کانالها را نخواهند، بسیار سودمند است. برای مدت طولانی، این مدل برای شرکت های رسانه ای بزرگ که صاحب شبکه های تلویزیون هستند بهتر کار میکرد. آنها میتوانستند کانالهای محبوب و غیر محبوب خود را یک گروه کرده و سود خوبی را کسب کنند.

چه چیزی تغییر کرده است؟

نتفلیکس. شبکه های و استودیو های تلویزیونی خیلی خوشحال بودن که مجوز پخش برنامه های قدیمی به نتفلیکس بدهند. و با اینکه برای زمان کوتاهی این حرکت یک راه حل کوتاه مدد خوب بود، این حرکت نقشی در نابود شدن تدریجی رتبه بندی تلویزیون خطی داشت. مردم بیشتر و بیشتر برنامه های مورد علاقه ی خود را در نتفلیکس و هولو نگاه میکردند به جای آنکه در تلویزیون سنتی آنها را نگاه کنند. نتفلیکس هم اکنون ۹۳٫۸ میلیون مشترک در سر تا سر دنیا دارد.

موفقیت نتفلیکس باعث شده است که رقبای تلویزیونی آن هم شروع به تغییر کنند. اچ بی او در سال ۲۰۱۸ اچ بی او حالا (HBO Now) را افتتاح کرد و گفته میشود که نزدیک به یک میلیون مشترک دارد.

“اچ بی او گو (HBO Go) یک مارک قوی به عنوان یک مقصد برای محتوای ویدیویی شد که این باعث شد مردم به این فکر کنند که “این مارک میتواند در هر جا خارج از (اکوسیستم تلویزیون) سنتی میتواند زندگی کند.” مایک گرین معاون بازاریابی و توسعه تجاری برایتکو (Brightcove) این را گفت.

آیا چیزهای بیشتری در باره ی  OTT به غبر از اچ بی او و نتفلیکس است؟

البته. سی بی اس، شوتایم و لایفتایم هم سیستم های خدماتی بیش از حد (Over the Top) دارند. و اینها فقط شبکه های تلویزیونی هستند. شرکت های آنلاین ویدیویی مانند هولو و یوتیوب درصدد درست کردن یک تجارت تلویزیونی با ورژن های خود از تلویزیون اینترنتی هستند.

من واژه های دیگری را در رابطه با OTT شنیده ام مانند: SVOD، AVDO

اینجا جایی است که کمی گیج کننده میشود. OTT را میتوان به سه مدل متفاوت در آمدی تقسیم کرد: SVOD (سیستم خدماتی اشتراکی مانند نتفلیکس، آمازون و هولو)، AVOD (سیستم خدماتی مجانی و تبلیغاتی مانند کرکل) و TVOD (سیستم خدماتی تراکنشی مانند آیتونز، ویمو به درخواست و آمازون که به که به مشترکین اجازه میدهد برای هر تکه ی محتوا جداگانه پول پرداخت کنند). در حال حاضر هیچ کدام از این روش ها لازم نیست بمیرند تا بقیه زنده بمانند، چگونگی نزدیک شدن صاحبان محتوا به این گزینه ها در تصمیم گرفتن در باره ی آنکه کدام از این برنامه های OTT از بقیه جدا میشوند تاثیر بسیار دارد.

آیا OTT مانند “تلویزیون در همه جا” است؟

آنها واقعا OTT نیستند چون تلویزیون در همه جا هنوز لازم دارد که مشترکین برای تلویزیون سنتی پول بدهند.

چه مشکلاتی برای رشد OTT وجود دارد؟

جواب ساده این است: کشف شدن. در حال حاضر این بخش توسط نتفلیکس کنترل میشود ولی سیستم های خدماتی کوچکتر مانند هولو، آمازون، اچ بی او حالا و سی بی اس درحال رشد تعداد مشترکین خود هستند. “کاری که بعضی از صاحبان محتوا در حال حاضر به آن مشغول هستند این است که آنها سعی میکنند محتوای خود را سریع به تمام سیستم های عامل برسانند و بعدا به مدل تجاری آن فکر میکنند” گرین گفت “آنها نمی خواهند شانس دیدن برنامه ی خود در صفحه ی اصلی (سکو های معروف OTT) را از دست دهند. در واقع، همینطور که تعداد بازیکنان در زمین زیاد میشود، سختتر و سختتر میتوان مورد توجه قرار گرفت.

چه گونه اندازه گیری در تمام اینها قرار میگیرد؟

در بعضی موارد، اندازه گیری به توزیع وصل است. “لازم است که یک روبیک عمومی وجود داشته باشد که همه بتوانند به آن رجوع کرده و ارزیابی کنند که این رابطه ی توزیع چگونه پیش میرود.” جونز گفت. “ما باید این هواپیما را در حال پرواز بسازیم. در یک دنیای کامل، قوانین قبل از اتمام بازی ایجاد میشوند. اما همه درحال حاضر درگیر هستند.”

https://rasaneha.alirezasedghi.com/?p=193

یادداشت

تبلور هویت فرهنگی در صیانت از آثار هنری

تبلور هویت فرهنگی در صیانت از آثار هنری

لازمه صیانت از آثار فرهنگی-هنری و جلوگیری از سوءاستفاده و تخریب آن‌ها، توجه به ماهیت و تاثیر این آثار بر ...

» مشاهده یادداشت

لزوم اقدام قانونی در مقابله با سارقان آثار هنری

لزوم اقدام قانونی در مقابله با سارقان آثار هنری

صیانت از آثار فرهنگی و هنری در طول سالیان اخیر بیش از آن که جنبه عملی به خود بگیرد، در ...

» مشاهده یادداشت

۱۰ خبر اول

از تغییرات در برگزاری یک رویداد سینمایی تا برنامه‌های یک مدیر

از تغییرات در برگزاری یک رویداد سینمایی تا برنامه‌های یک مدیر

مهدی یزدانی در خصوص جشنواره یاس گفت: «نظارت و سیاست‌گذاری با سازمان سینمایی و برگزاری و اجرایِ «جشنواره یاس» بر ...

» مشاهده خبر

دیدار مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیرانِ موسسات و شرکت‌های VOD

دیدار مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیرانِ موسسات و شرکت‌های VOD

مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیران موسسات و شرکت‌های VOD امروز (سوم آبان‌ماه) در موسسه ...

» مشاهده خبر

جزییات اکران فیلم خارجی در ایران/ باید حق پخش آثار خریده شود

جزییات اکران فیلم خارجی در ایران/ باید حق پخش آثار خریده شود

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری آخرین جزییات از اجرای طرح اکران آثار خارجی در سینماهای ایران را که فعلا در ...

» مشاهده خبر

کسب‌ و کارهای مجازی، در انتظار پشتیبانی قانونی

کسب‌ و کارهای مجازی، در انتظار پشتیبانی قانونی

اشتغال در فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و دیجیتال، یکی از امیدهای دولتمردان برای خروج از بحران بیکاری است که ...

» مشاهده خبر