موسسه رسانه‌های تصویری

نتفلیکس چیست؟

نتفلیکس چیست؟
۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۴:۵۹

نتقلیکس یک شرکت آمریکایی در حوزه سرگرمی است که توسط رید هاستینگس و مارک راندولف در تاریخ ۲۹ اوت ۱۹۹۷ درشهر کوچک اسکاتس ولی واقع در ایالت کالیفرنیا تأسیس شده است. تمرکز نتفلیکس بر پخش اینترنتی رسانه و ویدئوی مبتنی برتقاضا بصورت آنلاین و دی وی دی از طریق پست بود و موفق به ارائه این خدمات شد. نتفلیکس در سال ۲۰۱۳ علاوه بر توزیع آنلاین، فعالیت خود را به تولید فیلم و برنامه‌های تلویزیونی گسترش داد. دفتر اصلی نتفلیکس در لوس گاتوس، کالیفرنیا مستقر است.

مدل تجاری اولیه نتفلیکس شامل فروش و اجاره دی وی دی بود، هرچند هاستینگس حدود یک سال پس از تأسیس نتفلیکس، فروش دی وی دی را کنار گذاشت و برکسب و کار اجاره دی وی دی از طریق پست متمرکز شد. در سال ۲۰۰۷، نتفلیکس کسب و کار خود را با معرفی پخش اینترنتی رسانه گسترش داد، در حالی که خدمات اجاره دی وی دی و بلوری را نیز حفظ کرد. این شرکت با فراهم نمودن خدمات پخش اینترنتی در کشور کانادا در سال ۲۰۱۰ و ادامه رشد خدمات پخش اینترنتی در آن کشور در سطح بین المللی رشد کرد وتا ماه ژانویه سال ۲۰۱۶ خدمات شبکه نتفلیکس در بیش از ۱۹۰ کشور در حال اجرا بود.

نتفلیکس در سال ۲۰۱۳ وارد صنعت تولید محتوا شد واولین سریال خود به نام خانه پوشالی را آغاز کرد. از آن به بعد، تولید فیلم و سریال‌های تلویزیونی را بسیار گسترش داده است و محتواهای تولیدی خود را از طریق کتابخانه آنلاین فیلم و تلویزیون ارائه می‌دهد. نتفلیکس حدود ۱۲۶ سریال یا فیلم تولیدی خود را در سال ۲۰۱۶ منتشر کرد، بیشتر از هر کانال یا شبکه کابلی دیگر. در اکتبر سال ۲۰۱۷ نتفلیکس ۱۰۹٫۲۵ میلیون مشترک در سراسر جهان داشت که ۵۲٫۷۷ میلیون مشترک آن در ایالات متحده هستند.
دفاتر مرکزی نتفلیکس در ایالات متحده، هلند، برزیل، هند، ژاپن و کره جنوبی واقع شده است.

مشترکین شبکه نتفلیکس تا کنون

تعداد مشترکین پخش اینترنتی نتفلیکس در طول سال‌ها به طور مداوم افزایش یافته است و از مرز ۱۰۰ میلیون مشترک در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷ پیشی گرفته است. نمودارهای جهانی متأثر از استراتژی رشد نتفلیکس در چند سال اخیر افزایش یافته است.

با وجود رشد خدمات جهانی، هنوز ایالات متحده مهمترین بازار منطقه‌ای برای این شرکت است. نتفلیکس ارائه دهنده پخش اینترنتی با حضور گسترده در شهرهای بزرگ مانند سان فرانسیسکو، لس آنجلس، واشنگتن دی سی و نیویورک، پیشتاز بازار آمریکا محسوب می‌شود. رقبای اصلی نتفلیکس در بازار خدمات ویدیو مبتنی بر تقاضا بصورت اشتراکی (SVoD) در ایالات متحده آمریکا، آمازون پرایم و هولو پلاس هستند. نتفلیکس تا ماه فوریه سال ۲۰۱۷ بیش از ۵۲ میلیون مشترک در ایالات متحده داشته است. حدود ۳۷ درصد مصرف کنندگان در ایالات متحده اظهار داشتند که بصورت هفتگی از محتوای نتفلیکس در سال ۲۰۱۶ استفاده کرده‌اند. مقایسه رشد تعداد کاربران نشان می‌دهد درآمد پخش اینترنتی در ایالات متحده طی سال‌ها افزایش یافته است و چشم انداز خوش بینانه ای برای سال‌های پیش رو ترسیم می‌کند.

برنامه‌های تولید شده توسط نتفلیکس موجب شده تا بتواند جایگاه خود را در این صنعت در میان غول‌های تلویزیونی مانند HBO، NBC و Showtime حفظ کند. نتفلیکس در سال ۲۰۱۳ سریال تلویزیونی «خانه پوشالی» در ژانر درام سیاسی با بازی کوین اسپیسی و رابین رایت را منتشر کرد. این سریال با ۴٫۹ میلیون بیننده ۱۸ تا ۴۹ ساله در ۳۵ روز اول نخستین نمایش، یکی از بزرگترین موفقیت‌های نتفلیکس در برنامه سازی است. درام مبتنی بر زندان زنان «نارنجی، سیاه جدید است»، مستند «پرورش یک قاتل» و سریال «Fuller House»، نمونه‌هایی از برنامه‌های تولیدی موفق توسط نتفلیکس است. درام «نارنجی، سیاه جدید است» و سریال «Fuller House» از محبوبیت خاصی در میان کاربران بین ۱۸ تا ۳۴ ساله در ایالات متحده برخوردار هستند.

بر اساس گزارش منتشرشده در تاریخ ۲۲ ژانویه ۲۰۱۸ در وب سایت Recode، به لطف افزایش ۱٫۹ میلیون مشترک داخل ایالات متحده و ۶٫۴ میلیون مشترک بین المللی، تعداد مشترکین نتفلیکس به ۱۱۷٫۶ میلیون رسیده است. حدود ۵۵ میلیون نفر از آنها مشترکین آمریکایی هستند. نرخ رشد بین المللی در سه ماهه چهارم نسبت به سوم ۱۱ درصد افزایش یافته است و در مقایسه با نرخ رشد کمتر از ۴ درصد در آمریکا همچنان به پیشی گرفتن ادامه می‌دهد. تعداد مشترکین بین المللی شبکه نتفلیکس در سال گذشته برای نخستین بار بیشتر از آمریکا بوده است.

برنامه نتفلیکس در سال ۲۰۱۷

همانطور که قبلاً اشاره شد، این غول پخش اینترنتی در سال ۱۹۹۷ تأسیس شد و از سال ۲۰۱۳ فعالیت‌های خود را برای پخش سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های تولیدی خودش، گسترش داد که همه اینها با سریال «خانه پوشالی» شروع شد.

از آن به بعد، این شبکه همچنان تولید و پخش فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی دیگر خود را انجام می‌دهد که بیشتر آنها به شدت مورد استقبال مشترکان در سراسر جهان قرار گرفته‌اند.

با این حال، در سال ۲۰۱۷، آمار و اعداد در بالاترین حد خود هستند. به عنوان مثال، تعداد درام‌های تولیدی نتفلیکس که در سال ۲۰۱۷ منتشرشده به مجموع ۲۶ عنوان می‌رسد که بسیار بیشتر از سال‌های گذشته است (این تعداد در سال ۲۰۱۶ تعداد ۱۵ و در سال ۲۰۱۵ تنها یک درام بوده است).

*مترجم: سامره خدارحمی

https://rasaneha.alirezasedghi.com/?p=191

یادداشت

تبلور هویت فرهنگی در صیانت از آثار هنری

تبلور هویت فرهنگی در صیانت از آثار هنری

لازمه صیانت از آثار فرهنگی-هنری و جلوگیری از سوءاستفاده و تخریب آن‌ها، توجه به ماهیت و تاثیر این آثار بر ...

» مشاهده یادداشت

لزوم اقدام قانونی در مقابله با سارقان آثار هنری

لزوم اقدام قانونی در مقابله با سارقان آثار هنری

صیانت از آثار فرهنگی و هنری در طول سالیان اخیر بیش از آن که جنبه عملی به خود بگیرد، در ...

» مشاهده یادداشت

۱۰ خبر اول

از تغییرات در برگزاری یک رویداد سینمایی تا برنامه‌های یک مدیر

از تغییرات در برگزاری یک رویداد سینمایی تا برنامه‌های یک مدیر

مهدی یزدانی در خصوص جشنواره یاس گفت: «نظارت و سیاست‌گذاری با سازمان سینمایی و برگزاری و اجرایِ «جشنواره یاس» بر ...

» مشاهده خبر

دیدار مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیرانِ موسسات و شرکت‌های VOD

دیدار مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیرانِ موسسات و شرکت‌های VOD

مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیران موسسات و شرکت‌های VOD امروز (سوم آبان‌ماه) در موسسه ...

» مشاهده خبر

جزییات اکران فیلم خارجی در ایران/ باید حق پخش آثار خریده شود

جزییات اکران فیلم خارجی در ایران/ باید حق پخش آثار خریده شود

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری آخرین جزییات از اجرای طرح اکران آثار خارجی در سینماهای ایران را که فعلا در ...

» مشاهده خبر

کسب‌ و کارهای مجازی، در انتظار پشتیبانی قانونی

کسب‌ و کارهای مجازی، در انتظار پشتیبانی قانونی

اشتغال در فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و دیجیتال، یکی از امیدهای دولتمردان برای خروج از بحران بیکاری است که ...

» مشاهده خبر